Rock for People ..sex ,rock’n’roll a bourka…

Úvodní den Rock For People se nesl ve znamení totálního zmaru. Druhý festivalový den se počasí naštěstí umoudřilo. Přijela čerstvá, aktuální jména i staří známí a osmnáctý ročník festivalu tak mohl vypuknout naplno.

Pochmurné náladě nepomáhá ani lehce zmatečná a překombinovaná organizace kolem páskování běžných návštěvníků, výměny žetonů na ubytování za kemp-pásky a kempů samotných. Rozbít stan a vydat se konečně vstříc do centra dění také není žádný výhra, jelikož hustý déšť už stačil napáchat dost paseky a některé úseky (například u centrální brány stanového městečka) jsou „sjízdné“ pouze za cenu obětování bot. Ano, je toho až po kotníky. Podobně nepříznivá situace panuje i v areálu. YouTube Stage umístěná v obřím stanu, jejíž program měl tvořit kostru celého večírku pro nedočkavé, nabral kvůli problémům zpoždění, a o svoje sety tak přišly hned tři kapely. Red Bull Tourbus, na jehož střeše se zase měl během odpoledne a večera vystřídat aktuální výběr serveru Bandzone, zůstal mlčet úplně. Prý kvůli elektřině a obavám z další bouřky. Rock se nekoná, takže kdyby se letošní ročník přejmenoval na Jezero For People, jak kdosi poznamenal, bylo by to výstižnější. Ostatně travnaté prostory kolem asfaltových cest zůstanou totálně podmáčené ještě do večera druhého dne a nejspíš i dál.

Aspoň trochu spravit náladu se pokusili nejprve Charlie Straight, následovaní Anetou Langerovou, jež si vedle svého tradičního milého úsměvu a entusiasmu přivezla i skromné smyčcové těleso. Zahrát v aktuální situaci skladby jako „Voda živá“ nebo „Vysoké napětí“ (s textem: „Jsem tvá voda jsem tvůj déšť – v kapkách zahalená vyvolená – jsem tvá voda jsem tvůj déšť – jsem tvé vody přesný díl“) asi chtělo trochu odvahy. Anebo potměšilé ironie. Ohromný aplaus sklidil za své hudební sdělení i drobné herecké etudy Tomáš Klus, jenž se pomalu ale jistě stává hvězdou první kategorie. Na ostřejší strunu pak zahráli tradiční rozehřívači večírku na uvítanou Cocotte Minute a z dalšího soudku Polemic.

Osmnácté narozeniny oblíbeného domácího festivalu sice začaly tím nejhorším možným způsobem, ale hned první den oficiálního programu dokázal všechno vynahradit. Počasí se umoudřilo a tak zatímco se ještě ráno na obloze pomalu trhala oblaka, odpoledne už si víc jak dvacet sedm tisíc návštěvníků plnoletého festivalu mohlo užívat tropického festivalového dne se vším, co k tomu patří. Jakmile vyhnalo horko ze stanu první tisíce fanoušků, festivalový cvrkot se příjemně rozezvučel.

O přízeň prvních stovek diváků bojují třeba australští metalcoristé I Killed The Prom Queen a sympatizanty si získají snadno zejména ve chvíli, kdy jejich kytarista seskočí z pódia mezi lidi přímo do bahenní lázně, kde pokračuje ve hraní a našlapaný set zakončuje až na věži u zvukaře. To Enter Shikari už své věrné v Česku mají.

Pensylvánští metalcoristé August Burns Red jasně vedli a oblaka prachu z circle pitů zvedali několik metrů do výšky, jejich vystoupení na Rock For People patřilo k těm vyvedeným….

Na Mekyho Žbirku se symfonickým orchestrem Capella Istropolitana sice mnoho lidí nedorazilo,ale atmosféra ve stanu  byla více než srdnatá a byť na Mekyho přišli mnozí spíše z recese, orchestr dokázal vykouzlit stejně příjemný balzám na uši jako o den dříve Aneta Langerová.

Když jeden z organizátorů přerušil v půlce písničky vystoupení The Kooks  areálem už v tu chvíli lomcovaly silné poryvy větru, jež odnášely první plachty.Pořadatelé o této bouřce věděli předem, avšak poslední informace od meteorologů těsně před propuknutím zněly, že bouřka areál mine.Pořadatelé navíc zasluhují absolutní respekt za zorganizování alternativního vystoupení Skrillexe v náhradním programu. Faith No More , Orbital,Refused,a další zvučná jména bohužel nevystoupili..

Co dodat pouze to že David Koller je vynikající hudebník který byl od té lásky a své vystoupení přesunul o den později kvůli hardcorové bouřce která přišla nečekaně.Poslední festivalový den se od horkého rána nesl v atmosféře sčítání škod.Spoustě lidí to ale na energii a příjemné náladě neubralo.Výtečné koncerty pak předvedli H20 nebo post-hardcoroví snaživci Architects.

18tý ročník festivalu RfP uzavírali tak zajímavá jména jako: Monkey Business, Horkýže Slíže,Mig 21, Dreadzone.

Za zmínku stojí i odpolední vystoupení tuzemských kapel Support Lesbiens s Vypsanou fiXou….

Doufám a nejen já že příští rok se vydaří o trošku lépe a návštěvníci uvidí spoustu kapel a hlavně nebe bez jediného mraku.

©NEWS4ALL.CZ by Andree