Metallica v Praze velkolepě odstartovala turné věnované „černému“ albu.

Včerejší koncert skupiny Metallica byl velkým dnem nejen pro fanoušky Metallicy ale i světoznáme kapele z Oaklandu Machine Head s frontmanem Robem Flynnem a Francouzskou kapelou z Bayonne Gojira ktere vévodí energický kytarista a zpěvák v jedné osobě Joe Duplantier.

Koncert odstartovala jak už bylo uvedeno v 18:00 kapela Gojira která měla nelehký úkol. Zahřát a připravit zhruba 30 tisíc fanoušků na večerní vystoupení již výše zmiňované Metallicy. Postu první kapely tak velice metalového večera se Gojira zhostila na výbornou.Po malé pauze nastoupily vznikající Machine Head kteří udávali vražedně luxusní tempo a dokazali že jěště dlouho tato kapela nepatří do starého železa.

Zvukař odvedl velmi dobrou práci. Zvuk byl téměř bezchybný po celou dobu vystoupení všech tří velikánů.

Metallica jako obvykle v Praze nezklamala. Jen málo světových kapel dokáže zcela zaplnit stadion pražské Slavie a potěšit publikum především svým hudebním výkonem. Jistěže ke konci přišla řada také na nezbytný ohňostroj, plameny a laserové efekty, ale po dvě třetiny dvouhodinového show se nezbytná zadní projekce koncentrovala jen na zaznamenávání brilantní práce čtyř muzikantů.

Praha viděla světovou premiéru nového koncertního programu ze série 2012 European Black Album Tour, jehož podstatou se stala koncertní realizace nejslavnější desky klasiků thrash metalu, takzvaného Černého alba z roku 1991. Živé rekonstrukce nejvýznamnějších alb jsou součástí aktuálního módního trendu, zvláště mezi dlouho existujícími nebo často koncertujícími kapelami, které tím obcházejí fakt, že intervaly mezi novými deskami jsou delší než intervaly mezi turné.

Metallica u nás hrála už po několikáté, takže zběhlý člověk už není jen okouzlen atmosférou a podívanou, ale začne pomalu třídit klady a zápory, které kapela naživo má. Ve třech věcech je skoro nedostižná. Především těžko nalézt čtyři tak úžasné instrumentalisty pohromadě. Lars Ulrich je geniální bubeník, služebně nejmladší člen, basista Robert Trujillo se stal nevyčerpatelným generátorem energie a Kirk Hammett s Jamesem Hetfieldem jsou jasně nejlepší kytarová dvojice na světě.

S tím souvisí i druhý nenapodobitelný rys Metalliky – pestrost. Slyšeli jsme nesčíslně jejich sól, ale snad každé bylo jinak vykonstruované a zvukově vybarvené. Třetím kladem je samozřejmě repertoár – od úvodního Hit The Lights až po přídavkové One a obligátní Seek and Destroy nenajdeme jedinou skladbu, která by vysoko netrčela nad běžné hodnoty žánru a zároveň nectila jednotu apokalypticky vyznívajícího celku.

©NEWS4ALL.CZ by Andree