Aerodrome 2017 aneb plnohodnotný koncert Linkin Park v Praze

V neděli proběhl v Praze na letišti v Letňanech festival Aerodrome. Jak již z minulosti víte, díky tomuto festivalu se v Praze ukázali takové hvězdy jako System Of A Down, NOFX, Flogging Molly, Limp Blizkitz, Rob Zombie, Korn a mnoho a mnoho dalších.

Letos se pořadatelé rozhodli přesunout z důvodu větší kapacity festival na již zmíněné letiště v Praze – Letňanech. A rozhodně udělali dobře. Je fakt, že ze začátku to vypadalo, že návštěvnost nebude tak velká, ale s přibývající hodinou a ubývajícím sluníčkem se to plnilo a plnilo. Nakonec, dle pořadatelů tam bylo cca 25.000 lidí…

Mělo tam zahrát celkem 7 kapel:

  1. angličtí rockeři – Mallory Knox, kteří bohužel kvůli nehodě nedorazili, ale díky bohu bez následků
  2. angličtí punkrockeři – Counterfeit
  3. švédští punkrockeři – Royal Republic
  4. angličtí hardcoreový šílenci – Enter Shikari
  5. americký hip-hopový pošuk, který dorazil i v doprovodu slušných rockerů – Machine Gun Kelly
  6. kanadská pop-punková pětice – Simple Plan
  7. a na konec americká rocková kapela a hvězda festivalu – Linkin Park

Tak to bychom měli představovačku a teď stručně jak to vlastně probíhalo. Bylo to prostě super. Hááááá…zas tak stručnej nebudu.

Takže ve chvíli, když už tam pár tisíc lidí bylo a pobíhalo po areálu a hledali jeden druhého, tak se na podiu představili angličtí punkrockeři Counterfeit. Neskutečnej nářez, co si budeme povídat, ale hlavně, začali rozehřívat příchozí fanoušky a nedočkavce. Myslím, že se jim to povedlo velice dobře a to co Jamie předvedl, za to by se nemusel stydět, žádný punkáč. Nejenom to, že jako první (pravda, byli první kapelou, takže vlastně ne jako, ale první) si stoupl na zábrany v pitu a fanoušky rozehříval a přiváděl do varu. A když si tam mezi ně vlez, a i s mikráčem a kytárou a rozjelto, tak to bylo úpně božský. No, pravda, nejvíc reagovali cizinci a naši fans jen koukali. To ale nevadí, jejich pětačtyřiceti minutovej set byl opravdu příprava na velice fyzicky náročný festival. Prostě pecka.

 

Po kratší pauze, během které proběhla tradiční zvukovka pro další nářez se Letištěm rozezněl pravej nefalšovanej severskej punk-rock. Neuvěřitelně impulzivní nářez další kapely, která na festivalu Aerodrome vystoupila, konkrétně švédští Royal Republic už začal zajímat i fanoušky, kteří začali v té výhni hledat stín. Takže jsem našel už druhou kapelu, jejichž songy si nastahuju do svého iPhonu a nechám si jejich svižným punk-rockem hýčkat své ušní bubínky. Když to tak srovnám, tak prostě ten sever Evropy rodí jen samej kvalitní nářez. Pro mě obrovský zážitek.

 

A než jsme se nadáli vyběhl ze zákulisí obrovský temperament jménem Roughton Reynolds, který vymetal každý kousek stage a přitom jakoby se vznášel a ještě do toho zpíval a… no prostě řádil jako hurikán nebo tornádo, nebo já nevím. Takže Enter Shikari to v Praze rozjeli na maximum a rozhodně podle jejich temperamentu a bojovnosti, bylo znát, že jako kapely před nimi jeli rozhodně minimálně na 100%. Bylo to neuvěřitelně impulzivní vystoupení.

 

Machine Gun Kelly nebo taky MGK a nebo ještě lépe Colson Baker, je americký hip-hopový raper, který se rozhodl ukázat fanouškům v Praze co to je smíchat rock a hip-hop dohromady. A myslím, tedy aspoň za sebe, že v jeho podání spolu s rockovou skupinou, která jej doprovázela to bylo opravdu na úrovni a chvílema jsem jenom stál s otevřenou hubou, lapal po dechu a říkal si, to je fakt mazec, to je fakt mazec…Pak jsem se napil vody a pokračoval v úžasu. MGK je opravdu unikátní muzikant, který experimentuje s hudbou a daří se mu. A Praha toho byla 100% svědkem.

 

 Tak, začalo se lehce stmívat a festival Aerodrome se dostával do finále. Předposlední, koho si pořadatelé na nás připravili byla kanadská pop-punková partička Simple Plan, která asi Čechy miluje, jelikož přidala hned na úvod i pár českých slovíček. Já vím, kritici si řeknou, to dělá každej a je to naučený proto, aby udělali dojem, ale nemyslím si, že zrovna Simple Plan to dělali proto, aby zaujali. Ano, nemají zapotřebí používat slovíčka kvůli zaujmutí, jelikož jejich songy už u nás zaujali spoustu a spoustu fanoušků…Takže jediný, co zbývá, je říct si, že prostě hráli celým srdcem, aby ukázali, že jsou stejně dobří, jako to, co bude následovat. Jedna z nejlepších pasáží byla když se Chuck prohodil s Pierrem a po chvilce se vrhl na fanoušky, aby plaval na jejich rukou. Opět kritici si řeknou, to už tu bylo, ale nejsem kritik a stejně je to pořád efektní. Myslím si, že Simple Plan i s tričkem Black Sabbath, který měl zpěvák kapely a i s nafukovacími černobílými balóny, kterých si fanoušci užívali rozhodně předvedli skvělou show, která byla opět odehrána na minimálně 110%. Bylo to unikátní, bylo to svižný a bylo to pro fanoušky, které rozhodně potěšili.

A je to tu, stmívá se a Linkin Park přicházejí. Fanoušci šílí, tleskají a skandují Linkin Park, Linkin Park. A všichni již tuší, že začíná zlatý hřeb večera. Ještě než začali hrát, tak jsem se trošku obával, že to všechno bude o jejich posledním albu, která není tak svižný, jako ty před tím, ale po tom, co odehráli pár nových songů, se vrhli na to, co snad zná i malé dítě dospělého fanouška Linkinů. Podle výrazu tváře a postupného svléknutí košile a posléze i trička, bylo na Chestrovi vidět, že do tohoto vystoupení (a pevně věřím, že i do těch následujících) dal maximálně všechno. Ve chvíli, kdy se vzpomínalo na nedávno zesnulého strýce Mikea, tak se nad hlavami fanoušků rozjasnily tisíce mobilních telefonů a to předvedlo neuvěřitelně emotivní atmosféru. Následně Chester spolu s Mikem pokračovali ve svém 1,5 hodiny dlouhém setu písní. Ano, Linkin Park odehráli doslova plnohodnotný koncert. Svojí pokoru a svým respektem k fanouškům si získali celý Letňany a tisíce fanoušků, kteří na letošní nabitý festival dorazili.

Co dodat na závěr? Začnu méně veselými body, což bylo třeba extrémně drahý pití a jídlo, strašně málo košů a ve finále, v takovém horku bych očekával aspoň hadice, které by kropily vodu na vedrem unavený fanoušky. Tolik asi ty jak se říká mínusy.

A teď ty, jak se říká plusy. Skvěle sestavený kapely, které opravdu odehrály, každá svůj set, na jak jsem již psal minimálně 100%. Tento zážitek a možnost vyfotit si opravdu každou z kapel, bylo naprosto perfektně sehrané a za mě to maže veškeré ty nedostatky.

Nejsem oprávněn hodnotit ani kritizovat, jelikož jsem byl z poloviny fotograf a z poloviny fanoušek, ale rozhodně bych tento festival nazval jako jeden z těch nejlepších.

P.S. Přes noc jsem sice spal, ale ráno s čistou hlavou se mi pár věcí vybavilo. Samozřejmě, taky jsem byl ze začátku rozladěn tím, že po každém focení musím odevzdat foťák do úschovy a chápu i některé profíky, že se báli o své miláčky. Na druhou stranu, bez zátěže a s klidem jsem si mohl jít pokecat s bráškou, vypít asi 50 litrů vody (no přeháním, bylo jí jenom 25 litrů 🙂 ), ale i si dát klobásu, sednout do stínu, kterýho tam bylo jen pár metrů a byl v tu chvíli cennější než zlato na burze a užívat si aspoň chvilku klidu. Ještě jednou díky a slovy klasické moderátorské hvězdy, použiji jen 3 slova #RockAgainstTheWar

©2017 NEWS4ALL.CZ by Lukash and Kurtizáňák